Motyw przewodni – trudne zadanie, czy dobra zabawa?

W waszych pytaniach do nas bardzo często pada pytanie o motyw przewodni. Jak go wybrać? Jak dostosować do miejsca czy elementów, które już macie? Czy będzie pasował do samej Pary Młodej? Czy spodoba się gościom? To tylko garstka przykładów waszych wątpliwości, które pojawiają się w naszej korespondencji. Postanowiłyśmy stworzyć mini poradnik, jak poradzić sobie z tym niewątpliwie dla wielu z Was trudnym zadaniem.

Doskonale pamiętamy czas, kiedy to przy poszukiwaniu motywu dla pierwszej z naszych par przegrzebywałyśmy Internet, dniami i nocami szukając ciekawego pomysłu, czegoś co zaskoczy gości, co będzie oryginalne i zapadnie w ich pamięci na długie lata. W końcu wesele jest po to, żeby je pamiętać i wspominać! Ale do rzeczy.

Pierwszą podstawową rzeczą, którą musicie wziąć pod uwagę przy wyborze motywu jest to, gdzie odbywa się ślub oraz wesele. Koniecznie pamiętajcie, że miejsce buduje charakter wesela i łatwiej będzie dopasować wszelkie pomysły na aranżacje do sali niż na odwrót, np. nie zmienimy diametralnie charakteru zabytkowego zamku na styl mocno nowoczesny, ślub boho może źle prezentować się w pięknej, bogato zdobionej sali hotelowej. Wasz motyw przewodni musi komponować się z miejscem i wspólnie muszą stworzyć zgrany duet. Jeśli macie wybraną już salę, szukajcie motywu przewodniego dopasowanego do jej charakteru.

Pora roku i termin w jakim będziecie brać ślub, to kolejna wskazówka dla Was. Obecnie sezon weselny rozpoczyna się wczesną wiosną, a kończy zimą. Niektóre rośliny i kolory oraz elementy dekoracji, które będą idealnie współgrały z wiosną lub latem, nie będą pasowały do zimowej aury, np. piękne jesienne wesela z dyniowymi dekoracjami nie będą pasowały do majowej aury pełnej kwiatów czy sierpniowego słońca.

Aby Wam ułatwić wybór motywu przewodniego, stworzyłyśmy podział, który nam znacznie ułatwia pracę, a dla Was mamy nadzieje będzie podpowiedzią, jakie w ogóle są rodzaje motywów przewodnich.

Motywy przewodnie dzielimy ze względu na:

  • kolor – skupiamy się na wybranej kolorystyce detali, może to być konkretny jeden kolor lub połączenie kolorów. Warto pamiętać, że w przypadku koloru więcej nie znaczy lepiej, optymalnie warto zatrzymać się na 2 -3 waszych ulubionych barwach.
  • podróże – Pary Młode często pasjonują się podróżami lub konkretnym krajem i chcą go przybliżyć swoim gościom. Motyw ten daje sporo możliwości na ciekawe dekoracje. Francja, Rzym, Grecja i wiele innych krajów mogą stanowić niezwykłe inspiracje.
  • poprzednie epoki – cofnięcie się do lat 20- 30, 50-60, czy PRL również mogą również stanowić tło wesela.
  • kwiaty, warzywa i owoce – każdy kwiat może stać się elementem inspiracji i motywem przewodnim wesela. Gipsówka, piwonia, róża. Lawenda, słonecznik, hortensja to tylko kilka przykładów na piękne dekoracje. Kwiaty są bardzo wdzięcznym tematem przewodnim i często pozwalają na osiągnięcie spektakularnego efektu. Podobnie z owocami i warzywami, również zaczynają pojawiać się w aranżacjach jako przewodni element. Cytryny, zielone jabłuszka czy brzoskwinie królują często na letnich weselach, zaś dynie, kukurydza, kapusta pojawiają się w jesiennych dekoracjach.
  • film – jeśli interesujecie się kinem, lubicie oglądać filmy, lub fascynuje Was konkretny gatunek filmowy, możecie wybrać taki motyw przewodni, na pewno taki wybór będzie oryginalny i może zaskoczyć gości.
  • książki – jeśli lubicie czytać to właśnie książka może być inspirującym motywem przewodnim. Możecie cofnąć się do czasów dzieciństwa i wybrać motyw związany z Alicją w krainie czarów.
  • pasje narzeczonych –  to czym się interesujecie, może stanowić świetny motyw przewodni. Fotografia, marynistyka, motyw kosmosu, informatyka, wszystko to tak naprawdę możecie wykorzystać, aby zbudować unikatowy klimat waszego wesela.
  • natura – mogą być to śluby o charakterze rustykalnym czy boho. Wesela w tym stylu stały w ostatnim czasie szalenie popularne. Powrót do natury, zwiewna suknia ślubna, wszystko w rytmie slow, bez zbędnego nadęcia i przesytu.
  • zwierzęta – to zdecydowanie motyw ślubu i wesela dla odważnych par. Oryginalny, zaskakujący. Jeśli jesteście miłośnikami ptaków, kotów, psów, czy innych, mogą one pojawić się w grafikach, papeterii i ciekawie wyglądać na elementach drukowanych.

 

 

Gdy już trudy wyboru motywu macie za sobą, a decyzja zapadła, nadszedł czas na dobór pasujących elementów i starać się zachować w tym względzie jednolitość. Nawet najbardziej charakterystyczny motyw przewodni zniknie i zostanie niezauważony w chaosie i natłoku rzeczy. Motyw przewodni ślubu powinien występować w wielu elementach: wystrój kościoła, dekoracją sali, auta, atrakcje weselne. Zwracajcie uwagę na to, jakie kolory pasują do waszego motywu przewodniego, to samo dotyczy kwiatów. Zwróćcie uwagę na elementy papeterii: winietki, menu, tabel plan i księga gości powinny nawiązywać do waszego motywu. Podobnie rzecz ma się z upominkami dla gości. Również mogą nawiązywać do waszego pomysłu, np. jeśli wesele ma charakter związany z naturą, miniaturowa roślina może stanowić świetny podarunek. Motyw podróży może być powiązany z breloczkiem, motyw pałacowy z mini nalewką. Do całości musicie odpowiednio wykreować swój wizerunek. Para Młoda, która wybrała styl romantyczny, glamour nie będzie prezentowała się dobrze w rustykalnych kreacjach i na odwrót.

Po dokonaniu wyboru starajcie się zachować charakter waszego motywu. Oczywiście nie bójcie się eksperymentować, ale zachowując umiar, wybór motywu stanie się dla Was ciekawą przygodą.

źródło zdjęć: pinterest.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *